Šlehárna: brána k léčbě závislosti, ne čekárna na smrt

Zdroj: The Independent | 18. 4. 2013 |

I tato slova zazněla v odborné diskuzi k přípravě britského programu zřizování míst pro bezpečnou aplikaci drog (v Česku známých jako "šlehárny").
Průkopníkem programu má být přímořský Brighton, kde bylo rozhodnutí zřídit ve městě aplikační místnost inspirováno přístupem švýcarských adiktologů: Ať chceme nebo ne, užívání drog existuje, a protože jde o lidské zdraví, je lepší, děje-li se pod dohledem. Je třeba zajistit, aby lidé nezabíjeli sami sebe. Po zřízení šleháren ve Švýcarsku výrazně poklesl počet úmrtí v důsledku předávkování a současně se i zklidnil veřejný prostor. Na rozdíl od kriminalizace užívání drog tedy šlehárny nesou výsledky.

V britské diskuzi o obdobném programu ale rezonují i vyšší ambice spojené s vývojem pohledu na věc: Závislost nelze považovat hlavně za společenský problém zatěžující daňové poplatníky, ale je třeba ji chápat jako zdravotní problém zatěžující konkrétní jedince. Tomu musí odpovídat jak protidrogová politika, tak léčebné programy. A šlehárna pak nepředstavuje jen místo pro aplikaci drogy mimo zraky veřejnosti, ale zařízení koncipované jako vstupní fáze léčby závislosti. Příkladem může být kanadský Vancouver, kde je šlehárna integrální součástí komplexního léčebného programu i navazujících doléčovacích a sociálních služeb.

Více zde.