DIS»Výzkumy a studie

Výzkumy a studie

nejnovější z rubriky Výzkumy

zaujalo nás

Belgie zakázala kouření. A předčasných porodů ubylo

Zdroj: aktuálně.cz | 17. 2. 2013 |

Zákaz kouření na veřejných místech může vést ke snížení počtu předčasných porodů. Na příkladu Belgie se to snaží dokázat vědci z Hasseltské univerzity.
Studie provedená na 600 000 těhotenstvích našla souvislost mezi třemi postupně do praxe uvedenými zákazy kouření a třemi paralelními vlnami poklesu porodů před 37 týdnem gravidity.

Podrobnosti zde.

Očkování proti heroinu máme na dosah, tvrdí vědci

Zdroj: aktuálně.cz | 17. 10. 2011 |

Kalifornie - Očkování proti heroinu, jedné z nejzrádnějších drog, je zřejmě na dosah. "Za 25 let práce na vývoji protidrogových vakcín jsem ještě nezažil tak silnou imunitní reakci jako v případě použití látky, kterou označujeme jako dynamickou anti-heroinovou vakcínu," komentuje svůj objev Kim D. Janda, šéf laboratoře, kde "vakcína" vznikla.

Více zde, studie Vaccine Strategy that Induces Protective Immunity against Heroin vyšla v časopise Journal of Medicinal Chemistry.

Touhy závislých mají různé kořeny

Zdroj: 21. století | 31. 1. 2012 |

Pohlaví rozhoduje, tedy pokud jde o závislost. Alespoň podle nové studie mozku lékařské fakulty Yaleovy univerzity v USA, u závislých žen stres výrazně aktivuje oblasti mozku spojené s touhou po kokainu, zatímco podobné oblasti mozku u závislých mužů aktivuje sama droga. Vědci tak navrhují, aby drogově závislí muži a ženy byli léčeni odlišnými způsoby.

Více zde, originál článku najdete na serveru Science Daily.

 
Nadace České Spořitelny